TANÁCSADÁS
Kérdése van?
Írja meg nekünk és mi válaszolunk
Legfrissebb kérdés:
Tisztelt áruház! Érdeklődni szeretnék a konyhabútorok áráról. Szeretném még...
Válasz megtekintése >Összes kérdés és válasz >
Hírek, cikkek
Hírek, cikkek
2011-12-21
Akkor nevezhetjük a konyhánkat jónak, ha a családtagok szívesen időznek el benne, és a háziasszony is szívesen sürög-forog, süt-főz benne. Minden eszközt ragadjunk meg hát, hogy élvezetesebbé tegyük a konyhai életet!
A konyha stílusa
Olyan változatban készítsük el, amely stílusában nem tér el a lakás többi részétől, kellemesen érezzük magunkat benne és nem utolsó sorban, gépesítsük kedvünkre! Keressünk helyet egy nagy tál gyümölcsnek vagy csokor virágnak, az ablakba pedig fűszernövényeket tegyünk, ezek ugyanis épp ugyanolyan fontosak a szemnek, mint egy szép csempe vagy a padlólap. A konyha stílusától függetlenül a tervezéskor elsősorban a helyiség funkcióját kell szem előtt tartanunk. Amennyiben kis tér áll a rendelkezésünkre, különösen óvakodjunk a túlzsúfoltságtól: ilyenkor még több praktikus ötletre van szükségünk.
Rusztikus, vidékies stílus
Ezeket a konyhákat a hagyományos formavezetés jellemzi. Megjelenhet az egyszerűbb vonalvezetés, az egyszerű elrendezés, általában tömörfa ajtólapokkal készülnek. Jellemző rá az egyöntetű színvilág, sötét és világos színek egyaránt. Előfordulhat bennük a fűszertartó kisfiók, a díszkorlát, az apácarács, a koronaléc és a világítástakaró, melyeknek nagyrészt díszítő szerepük van, felöltöztetik a konyhát. Rusztikus konyhát persze csak olyan lakásban érdemes kialakítanunk, ahol az otthonnak egyébként is ódon hangulata van. A tér megnövelésére, a helyiség jobb megvilágítására érdemes időt szentelnünk, ugyanis a rusztikus konyha annál szebb, minél tágasabb. Kedvelőinek tömör fából íves vagy egyenes záródású, keretbetétes szerkezettel készült frontokat gyártanak. Jellemző a kiugró szélesebb alsó elemek, sok szabadon álló polc, akasztókon tárolt lábasok, bögrék, a fonott kosarak fiókként való használata. Kovácsoltvas, antikolt, illetve kerámiafogantyúk illenek hozzá. A beépíthető gépek között majdnem minden cég kínálatában található direkt rusztikus konyhákhoz kialakított fekete, antikolt, sárgaréz előlappal, fogantyúval, palásttal rendelkező sütő, páraelszívó, és még sok más konyhai készülék. A fal burkolatának érdemes kisméretű, díszítéseket is tartalmazó csempét választani, amely megjelenhet a kürtőbe épített páraelszívó díszítő elemei között is.
Klasszikus - rusztikus
Az igazi klasszikus konyha nem előre gyártott elemekből áll: tároló egységeit fabútort helyettesítő téglából készítik. Az egységességét a magasság és az ajtók egyéni ötlete adja. Az ajtók közti részeken akár maga a natúr téglaváz is megjelenhet. Gyakori, hogy a téglavázat és a felette levő munkalapot is 10x10-es kerámiacsempe borítja, így az ajtókon kívüli teljes bútorzat egységet alkot. Általános, hogy a konyhabútor ajtaját sötétbarnára, esetleg a kerámiaborításnak megfelelő színűre pácolják. Kellemes hangulatot idéz, ha az egyes tárolóegységeket ajtók helyett kedves mintájú függönyökkel takarjuk el. Az alsó elemeket kisebb rekeszekre is feloszthatjuk, és font szögletes kosárdobozokkal tölthetjük ki. A téglából épített konyhabútor fölé leginkább nyitott polcok illenek. Ennél a megoldásnál fontos, hogy a felületek nem szívhatnak magukba vizet, gőzt, zsírt, szagokat és könnyen tisztítható anyagból kell készülniük. A rusztikus konyhafalra stílusában leginkább a fa és a kerámia illik. Ma már nálunk is egyre több helyen kaphatóak rusztikus égetésű, szabálytalan szegélyű terrakotta jellegű padlólapok, melyekből egyéni, vidám összeállítást készíthetünk.
Modern és régi egyben
Rusztikus konyhát akár előre gyártott elemekből is elkészíthetjük. A sötétre pácolt, egyszerűen profilozott konyhabútorok kiegyensúlyozott, nyugodt hatást keltenek. A legjobb, ha az előre gyártott elemek közé becsempészünk néhány igazán régi darabot: fűszertartó dobozt, kancsót, régies textileket. Ugyanennek a fiatalos változata, ha a natúr fából készült rusztikus konyhabútort házilag festjük le, majd a felületét dörzspapírral kissé antikoljuk. Az ilyen bútor mögött nagyon jól mutat a vakolatlan, világos színűre festett téglafal.
A mediterrán hangulatú country
Mediterrán hangulatról mi más jutna eszünkbe: olíva, egy kis mozzarella sajt, latin zene, a terrakotta házfalak, gyönyörű napfény. Konyhánkban is többféle módon teremthetünk délies, mediterrán vagy vidékies, country hangulatot. Ezt a stílust a természetes anyagok szeretete jellemzi. A konyhabútorok ajtófrontjai fából készülnek, amelyet sokszor színesre festenek, és a természetből vett motívumokkal díszítenek. Ezek a díszített bútorajtók a napsütötte vidékek hangulatát idézik. Jellemzőek a nyitott polcok, melyeken a szép dísztányérokat, vagy egyéb dekorációs elemeket is elhelyezhetünk. A munkapult szintén fából készül, de jellegzetessége a stílusnak a csempézett megoldás is. A konyhabútor elemei közé 10 centi vastag falakat húznak, megépítik és csempével burkolják a bútor lábazatát is. Terrakotta, mustársárga, okker, homokszín jellemzi a burkolatokat, és világosra festett, pácolt árnyalatok jelennek meg a fafelületeken. Az élénksárga és zöld is hamisítatlan mediterrán érzést varázsol a konyhába, például a falak színezéseként, melyek előtt még inkább kiemelkedhet a fal színétől eltérő konyhabútor. Fontos a kiegészítők szerepe, mint a levendula, egyéb fűszernövények cserépedényekben. Készíthetünk a konyhával színben harmonizáló függönyt, abroszt, akár kockás textíliát, mellyel a country, vidékies hangulatát csempészhetjük a mindennapokba! A klasszikus formák és a régi korokat idéző anyagok a mai új építésű lakásokban és házakban is megállják a helyüket.
Modern, otthonos stílus
A modern stílust a szabad vonalvezetés és a nyújtott formák alkalmazása jellemzi. A színek játékosak, a fa színek mellett megjelenhetnek a homogén színek, a pasztell árnyalatok illetve ezeknek kombinációi is. A fali hidegburkolat helyett, a bútoranyagokat hátfalként is alkalmazhatjuk. A konyhabútor felsőszekrényeinél sokszor eltérő magasságúakat kombinálnak össze, melyeken lehetnek felnyíló ajtók, és nyíló ajtók is, akár üveges elemekkel is variálva. A praktikumot tartja szem előtt ez a stílus, mindennek megvan a helye, kevesebb a nyitott elem, a pult alatt megjelennek a széles fióksorok. A sütőt megemelik a kényelem érdekében, a bútort hangtalanul működő osztott fiókok teszik vonzóvá. Az élben süllyesztett fogantyúk és a hagyományos húzók egyaránt jellemezhetik ezt a konyhabútor-stílust. A modern stílusú konyhájához nemesacélból készült, beépíthető készülékeket válasszunk.
Minimalista konyha
A minimál és high-tech stílust akár a modern követőjének is nevezhetjük. A modern stílusnál megjelenő letisztult vonalvezetés, és kevés osztás itt még inkább szerepet kap, nem ragaszkodik a szimmetriához. Legtöbbször a fémet és az üveget alkalmazzák, de a fa is közkedvelt anyaga ennek a családnak, mely oldja a hideg anyagok ridegségét. Fényes festett vagy üveg felületek, a sötét és világos kontrasztja jellemzi. Rejtett, a bútorba simuló világítás, egészen vastag vagy éppen vékony munkapult. Színek: fekete, fehér, szürke, barna, amelyet megtörhet egy-egy tiszta szín. A minimál konyhabútor stílusra jellemzőek a mély fiókok, így a tányérokat speciális tányértartóban már fiókban is tárolhatjuk. A mosogatómedence belesimulhat a munkalapba, alulról beépíthető vagy munkalap szintű, lehet a rozsdamentes acél vagy gránit. Rend uralkodik, teret nyernek a kihúzható rácsok a fix polcok helyett, a sarokelemeket kihasználó kifordítható rácsok. Hagyományos felsőszekrények helyett megjelennek a kis magasságú elemek, melyek lehetnek felnyíló- vagy liftajtó rendszerűek. Leginkább nagy térben érvényesül ez a típus.
A funkcionális high-tech konyha
A fiatal, minden újdonságra nyitott korosztály körében nagyon népszerű a funkcionalista high-tech stílus, amelyről valóban elmondható: rideg, steril, környezetre emlékezetet. A kizárólag hideg anyagok használata meglehetősen rideg hatásúvá teszi az enteriőrt, ezzel szemben kedvelik a kiváló minőségű anyagokból készült, modern berendezések egyszerűségét, célszerűségét. A bútorok tervezésénél elsődleges szempont a funkcionalitás. Anyaghasználatára a rozsdamentes acél és az üveg a legjellemzőbb. A természetes anyagok felhasználását teljes egészében mellőzik. Merész és élénk színek, egyenes vonalvezetésű, letisztult felületek jellemzők a bútorokra: a piros és kék mellett a zöld üdeséget, a narancs a napfényt varázsol a konyhába.
A high-tech stílus a minimállal egy időben terjedt el, ám nem aratott akkora sikert, kevésbé vált népszerűvé. Úgy gondolom az a korosztály, ki használja intenzíven a konyhát inkább kedveli az otthon meghitt hangulatát, barátságosságát érezni, mint a legújabb divatirányzatokat csodálni.
-Építinfo-